(طرح درس رؤزانه )
(فرم طرح درس رؤزانه ) سازمان آموزش و پرورش شهر ستا نهای استان تهران
معاون آموزش و پرورش نظری و مهارتی
گروه های آموزشی متوسطه
مشخصات نام درس : فیزیک 2 و آزمایشگاه موضوع درس : کار
صفحات کتاب : فصل4(از صفحه97تا103) کلاس /پایه : دوم دبیرستان(تجربی و ریاضی ) مدت تدریس :90 دقیقه
کلی نام و نام خانوادگی دبیر : غلا مرضا شیرزاد از واحد آموزشی دبیرستان شهید طاهریان منطقه 5 شهر تهران
هدف ها هدف کلی درس : کار و انرزی محاسبه کار
هدف های جزیی: محاسبه کار در سطوح افقی با راستای مختلف نیرو – در حالت وجود اصطکاک و
عدم وجود اصطکاک – ارتباط بحث با قوانین دوم و سوم نیوتن
هدف های رفتاری : آشنایی با برخی ماشینها در زندگی روزمره (آسانسور)
روشها مواد و وسایل آموزشی: نیرو سنج – مجموعه ای کتاب که دور آن طنابی بسته شده است –استفاده از سی دی آموزشی
و - روش تدریس : پرسش و پاسخ سخنرانی
وسایل - الگو های نوین در فر آیند یاد دهی ،یاد گیری : استفاده از محیط سایت در ارائه CDفصل انرزی – ارائه سوال کتبی
آموزشی در رسیدن به در یاد گیری مطالب آموزشی
فعالیتهای نحوه شروع : هنگام ورود به کلاس، با چهره باز وارد شده و سلام کنم و به دانش آموزان اجازه 6 دقیقه
نشتن داده وحضور و غیاب علمی از تک تک دانش آموزان به عمل می آید.
قبل از رسیدگی به تکالیف گذشته : با توجه به مقدمه چینی درس جلسه قبل ،تمرین اضافه واگذار شده 4 دقیقه
باز بینی می شود.
سنجش رفتار ورودی (سنجش آمادگی ) و ارزشیابی تشخیصی: تمام دانش آموزان مورد سوال قرار
می گیرند که خود مقدمه ای بر درس محسوب می شود. 8دقیقه
شروع رئوس مطالب و مفاهیم درس: بنام خدا گوشه تخته سمت راست می نویسم رئوس مطالب را با ذکر
توضیح معمولی به صورت ستونی می نویسم که در این جلسه کار - ذکر رابطه – یکای و کاربرد 7 دقیقه
و مفهوم یکای و تعریف یکای
معرفی درس جدید و ایجاد آمادگی و انگیزه برای پذیرش آن:معرفی کار و مفهوم آن در حرکت شناسی 6 دقیقه
یاد آوری مفهوم در سال گذشته
فعالیتهای اجرای تدریس و فر آیند یا د دهی یاد گیری مبتنی بر دانش آموز فعال (شروع ،ارائه درس ، اختتام)
رسم تصویر های ساده نیرو روی تخته ذکر علامت های و یکای کار و نیرو و جابجایی وراستای 15دقیقه
نیرو روی سطح افق همراه با پاسخ و پرسش روی دانش آموز
ضمن - برر سی رابطه کار در شرایط زاویه ی صفر .و 90 درجه و 180 درجه 12دقیقه
- ارائه مفهوم کار مثبت و منفی درعلم دینامیک 8 دقیقه
تدریس ارزشیابی تکوینی (مر حله ای): 5 دقیقه فرصت برای یاد گیری مطالب ارائه شدهد و سپس گرفتن یک
امتحان تک مسئله به مدت 10 دقیقه ی و ارزش 1 نمره از مستمر اول نتایج تصحیح برگه ها در جلسه 15 دقیقه
(ارائه مطالب) بعد اعلام می گردد.
فعالیتهای جمع بندی و نتیجه گیری : کار دارای یک واحد اندازه گیری کمیت فرعی و نرده ای و مفهوم فیزیکی 9 دقیقه
تکمیلی آن در راستای متفاوت مطرح گردید
تعیین تمرین اضافه از کتاب کار و تعیین دو تمرین از صفحه 101 و 103 کتاب درسی